EGAL PREŢIOS

Egal extrem de preţios pentru Gloria Buzău în deplasare, în faţa liderului Ligii a 2-a de fotbal, FC U Craiova. Partida desfășurată, ieri seară, la Turnu Severin, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1(0-0), în urma reușitelor lui Diallo, respectiv Stoica. Buzoienii au controlat destul de clar prima repriză și au ratat deschiderea scorului prin Tucaliuc, în minutul 15, şut din lovitură liberă care a șters bara transversala, și Balgiu, în minutul 38, lovitură de cap apărată de portarul gazdelor. Oltenii au avut și ei sansa golului prin Negru, în minutul 32, însă şutul său din 9 metri a fost respins de Stoian. Partea secundă a întâlnirii a fost mai echilibrată, cu FC U Craiova ceva mai activă, dar la final a rezultat o remiză care îi încurcă pe olteni în lupta pentru promovare. Gloria Buzău acumulează 16 puncte în clasament și așteaptă partida restantă cu formația Comuna Recea, partida care, probabil, se va disputa miercuri, 18 noiembrie, la Buzău.